Merkez Bankası Yetkilileri Panikle Londra’ya Uçtu!

Piyasalardaki Panik Merkez Bankası’nı Londra’ya Gönderdi!

Son dönemdeki piyasa hareketliliği Merkez Bankası’nı korkuttu. İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Prof. Dr. Bilge Yılmaz’ın aktardığına göre, Merkez Bankası’nın üst düzey yöneticileri panik halinde Londra’ya uçarak önemli bir banka ile “kapalı” toplantılar yaptı.

Yılmaz’ın paylaşımı:

“Anlaşılan o ki, son dönemde piyasalarda oluşan panik Merkez Bankası yöneticilerini de telaşlandırdı. Merkez Bankası’nda üst düzey isimlerin Londra’ya gidip yabancı bir bankanın müşterileri ile kapalı toplantılar yaptığını öğrendim.”

“Bu Merkez Bankası ve devlet ciddiyeti ile bağdaşmaz. Varolan sorunlara kısa vadede çözüm üretmek için yapılan bu hamleler yabancı yatırımcılardaki Türkiye algısını daha da bozar.”

“Merkez Bankası yöneticilerinin bunun yerine ivedilikle şeffaf bir şekilde doğruları yapmasını tavsiye ederim. Her zaman söylediğim gibi devlet yönetmek, üst düzey kamu görevinde olmak ciddiyet ve sorumluluk gerektirir. Maalesef bundan çok uzaktayız.”

Seçim sonrası belirsizlik ve ekonomik endişeler, döviz ve altın piyasalarında hareketliliğe yol açtı. Saraflarda altın bulunur hale geldi.

Merkez Bankası’nın Londra’daki toplantıları, piyasaları daha da tedirgin edebilir. Yatırımcılar, Merkez Bankası’nın panik halinde olduğunu ve piyasaları kontrol altında tutamama endişesi yaşayabilir.

Merkez Bankası’nın şeffaf bir şekilde iletişim kurması ve piyasaları sakinleştirmeye yönelik adımlar atması gerekiyor.

Ekonomistlerin yorumları:

Ekonomistler, Merkez Bankası’nın Londra’daki toplantılarının piyasalarda olumsuz bir algı yaratabileceğini belirtiyor.

Merkez Bankası’nın şeffaf bir şekilde iletişim kurması ve piyasaları sakinleştirmeye yönelik adımlar atması gerektiği vurgulanıyor.

Hükümetin de ekonomiyi istikrara kavuşturmak için acil adımlar atması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x