‘Tehditlerinize boyun eğmeyiz’

Gülden Çoktan – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün İstanbul’da düzenlenen Parlamenterler Arası Kudüs Platformu 5. Konferansı’na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye- Filistin dostluk grubu himayelerinde 34 ülkeden 157 üye ile 9 yıl önce başlayan girişimin 2 bin üyeye ulaştığını söyledi. Müslüman olmanın, Müslümanca yaşamanın, hakkı, hukuku ve adaleti cesaretle savunmanın gerçekten zor olduğu günlerden geçildiğini belirten Erdoğan, “Bilhassa ilk kıblemiz Mescidi Aksa’nın mahremiyetine, tarihi statüsüne ve kutsiyetine yönelik tacizler giderek artıyor. İşgalci İsrail tarafından Kudüs’ün kadim kimliği adım adım yok ediliyor” dedi.

Kuvayi Milliye’ye benzetti

“Son bir asırdır toprakları aşama aşama işgal edilen Filistin halkı bugün tarihin en vahşi zulümlerinden birine maruz bırakılıyor” diyen Erdoğan, şöyle devam etti: “Buradan mücadeleleriyle Kudüs’le beraber tüm insanlığın onuruna da sahip çıkan Filistinli kahramanlara bir kez daha selamlarımı gönderiyorum. İşgalci zalimler karşısında dik duran, Filistin’in yiğit evlatlarını ülkem ve milletim adına saygıyla selamlıyorum. Dünyanın dört bir yanında Filistin ve Gazzeli kardeşlerimizle dayanışma sergileyen vicdan sahibi tüm insanlara teşekkür ediyorum. Ellerindeki basın ve lobi gücüyle Gazze’de işledikleri cinayetlerin üstünü örtebileceklerini düşünüyorlar. Buradan onlara şu hakikati tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum. Ne yaparsanız boş. Ne kadar uğraşsanız da beyhude. Tayyip Erdoğan’ın kalbine de, kavline de zincir vuramazsınız. Sizin tehditlerinize ve baskılarınıza asla boyun eğmeyiz. Ey Netenyahu, duam şu: Ya Rab Kahrar ismi şerifinle tecelli ederek başta Netanyahu olmak üzere bu Siyonistleri kahru perişan eyle. Birileri dönse de biz yolumuzdan dönmeyiz. Dönmeyeceğiz. Çünkü biz Allah’a ve hesap gününe inanıyoruz.”

“Tüm imkansızlıklara rağmen Filistinli kardeşlerimiz tam 203 gündür tek başlarına direnirken yalnız başlarına tüm insanlığın onurunu savunurken hiç kimse bizden soykırıma sessiz kalmamızı bekleyemez” diyen Erdoğan, şunları söyledi: “Sırf İsrail ve Batılı destekçileri öyle istedi diye Hamas’a, terör örgütü iftirası atanlardan olamayız. Biz işgalcilere karşı vatanlarını savunan Hamaslı kardeşlerimizin Filistin’in Kuvayi Milliye’si olarak görmeye devam edeceğiz.”

Kürecik tepkisi

Erdoğan, “Seçim sürecinde büyük bir haksızlığa ve iftiraya maruz kaldık. İsrail’e jet satışı yapıldı iftirası atacak kadar gözlerini kararttılar. Gazzelilerin haklarını savunma maskesi altında Filistin’e en büyük desteği veren ülkemiz yıpratılmak, yıldırılmak istenmiştir. Şimdi aynı çevrelerin şu utanmazlığa bak. Kürecik’teki radar üssüyle ilgili benzer yalanlara sarıldığını görüyoruz. Kürecik’teki radar merkezinin ülkemizin ve ittifakımızın güvenliği dışında hiçbir devletle herhangi bir eskisi bağı, irtibatı yoktur ve olamaz. Türkiye Cumhuriyeti böyle bir şeye zaten izin vermez” dedi.

Erdoğan’ın ABD ziyareti ertelendi

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ / Ankara – Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden’ın 9 Mayıs’ta yapacağı görüşme ertelendi. Dün akşam Bloomberg’in üst düzey bir yetkiliye dayandırarak yayınladığı haberde, Erdoğan’ın, Beyaz Saray ziyaretinin Türkiye’nin talebi üzerine ertelendiği bildirildi. Yetkili, erteleme kararının Erdoğan’ın programında meydana gelen değişiklikler nedeniyle alındığını belirtti. Cumhurbaşkanlığı kaynakları ziyaretin ileri bir tarihe ertelendiği bilgisini doğruladı. Kaynaklar, ziyaretin hangi tarihte gerçekleşeceğinin ise henüz belli olmadığını ifade etti. Kulislerde, Erdoğan’ın ziyaretinin ertelenmesinde ABD’nin İsrail’e 25 milyar dolarlık askeri yardım kararının etkili olduğu iddia edildi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli ise konuya ilişkin “Sayın Cumhurbaşkanımızın 9 Mayıs günü ABD’ye yapması planlanan ziyaret, programların uyuşmaması nedeniyle, her iki taraf için uygun olacak ileri bir tarihe ertelenmiştir. Türkiye ve ABD arasında üst düzey diyalog devam edecektir” açıklamasını yaptı.

‘Gazze’de kalıcı ateşkes sağlanmalı’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreterliği’ne aday olan ve Türkiye’den destek isteyen Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile Vahdettin Köşkü’nde bir araya geldi. Erdoğan, “Gazze’de kalıcı ateşkesin temini büyük önem arz ediyor. Yardımlar Gazze’ye kesintisiz ulaştırılmalı” dedi. Rutte ise “NATO Genel Sekreterliği adaylığım söz konusu. NATO’nun güney kanadının Türkiye’ye ihtiyacı var, Türkiye’nin liderliğine ihtiyacı var” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x